10-fabryka-Stalgast_11-2020.jpg

Nasza historia

„Za każdym razem,
kiedy widzisz biznes,
który odnosi sukces,
oznacza to, że ktoś kiedyś
podjął odważną decyzję”.

Peter Drucker

1990

Mówi się, że sukces często ma swój początek w przypadku. To też dotyczy Stalgast. W grudniu 1990 roku znajdując się w sytuacji przypadkowej, umiejętnie wykorzystując zaistniałą sytuację Bogdana Kotecka, Krzysztof Kotecki oraz Piotr Malewski wspólnymi siłami stworzyli rodzinną firmę, której pierwotna siedziba mieściła się w ich domu pod Warszawą. Ta umiejętność wykorzystywania sytuacji procentowała w całej 25 letniej działalności firmy.
1990.jpg

1993-1994

Podstawowym Klientem Stalgast stały się Domy Wczasowe. Aby dotrzeć do nich z proponowaną ofertą, powstał ręcznie kalkowany i kserowany katalog produktowy. Stalgast rozwinął swój zasięg i pojawił się po raz pierwszy na wystawie w PKiN w Warszawie i na targach Polagra.
1993-1994.jpg

1996

Firma przyjęła oficjalną nazwę: Stalgast – Stal w gastronomii oraz zatwierdziła logo. Zmianie uległa również siedziba firmy. Z domku pod miastem, na profesjonalne biura i nieco większy magazyn. Był to również okres zatrudniania pracowników i pozyskiwania coraz większej liczby Klientów, w tym również dealerów.
1996.jpg

1997-1998

Firma rozpoczęła współpracę z przedsiębiorcami. Prezentowane wówczas akcesoria Stalgast okazały się świetnym uzupełnieniem ich oferty. Tego roku odbył się również pierwszy wyjazd do Chin w poszukiwaniu dostawców. Magazyn rozwijał się. Oferta i salon sprzedaży przy ul. Szpaczej stały się nowocześniejsze i zdecydowanie bogatsze w asortyment. Nowa nazwa i szersza oferta znalazła odzwierciedlenie w nowym, profesjonalnym katalogu.
1997-1998.jpg

1999

Firma Stalgast zatrudniła handlowców, którzy przejmują od właścicieli dystrybucję towarów. Mocno rozbudowuje się sieć firm współpracujących w całej Polsce. Koniec lat dziewięćdziesiątych był okresem intensywnego wzrostu sprzedaży i poszerzania oferty. To również okres, w którym nazwa Stalgast zaczęła być znana i doceniana w branży. Firma otrzymała szereg nagród – Fair play, Buławę za najlepsza ofertę dla wojska, nagrodę Eurogastro za najlepszą ofertę Akcesoriów. Na Targach Polagra 99’ firma przedstawiła ofertę skierowaną do dystrybutorów w całej Polsce, co powoduje kolejny wzrost obrotów.
1999.jpg

2000

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Klientów, do oferty wprowadzone zostały urządzenia do wyposażenia zaplecza gastronomicznego. W pierwszym okresie były to wyroby produkcji krajowej, w późniejszym - własny import z Włoch, Niemiec i Turcji. Wraz z wprowadzeniem urządzeń powołany został Dział Serwisu i firma rozpoczęła współpracę z projektantami technologii gastronomicznych i ze znanymi kucharzami. Cały czas rozszerzana była oferta akcesoriów, w szerokiej gamie sprowadzanych z Chin. Stalgast współuczestniczył w powstaniu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni, stał się jego partnerem i uzyskał rekomendację Stowarzyszenia dla swojej oferty.
2000.jpg

2001

Na targach Eurogastro Stalgast przedstawił kompleksową obsługę dla gastronomii – „Projekt – Dostawa – Montaż – Szkolenia – Serwis” i został wyróżniony nagrodą za najlepszą ofertę w kategorii Urządzenia Techniczne. Firma zaskoczyła Klientów, przedstawiając na wystawie również pasje właścicieli, ustawiając przed PKiN jacht Stalgast. Oferta rozrosła się do takich rozmiarów, że Stalgast wydaje 3 katalogi tematyczne – Akcesoria, Urządzenia i Wyposażenie dla Cukierni. Tego roku odbyły się również pierwsze okrągłe, huczne obchody 10-lecia Stalgast.
2001.jpg

2002

Firma Stalgast została nominowana przez warszawski oddział Bre Banku do Nagrody Gospodarczej Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w kategorii ,,Małe Przedsiębiorstwo”. Do oferty wprowadzona została linia 650 Midiprofi, urządzeń grzewczych „Specjalnie dla małej i średniej gastronomii”, która w późniejszym czasie spotkała się z ogromnym zainteresowaniem małych obiektów gastronomicznych. Wprowadzona została również oferta firmy Carlisle – amerykańskiego producenta termosów do gastronomii ciesząca się ogromnym powodzeniem w stołówkach wojskowych. Firma przeniosła się do większych magazynów na Goździków i rozbudowała ofertę w salonie sprzedaży.
2002.jpg

2003-2004

W 2003 roku wydany został, pierwszy tego typu w branży, katalog formatu A5, który trafił do blisko 90 000 adresatów. Nowa forma i oferta w katalogu, determinowała również nowe, spersonalizowane oznakowanie samochodów dostarczających towary do Klientów. W 2004 na targach Eurogastro firma otrzymała nagrodę Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej w dziedzinie Urządzenia Techniczne, za wprowadzenie do oferty piecy konwekcyjno - parowych firmy Unox, z którym przez następne lata rozwijała zapotrzebowanie na tą technologię w gastronomii. Tego roku Stalgast wygrał przetarg Ministerstwa Edukacji Narodowej na wyposażenie pracowni cukierniczych w szkołach gastronomicznych w całej Polsce. Od tej pory Stalgast stał się firmą znaną niemal wszystkim w branży gastronomicznej. W kuchni pokazowej Stalgast kolejni Szefowie Kuchni prowadzili pokazy kulinarne.
2003-2004.jpg

2005

Stalgast ciągle wprowadzał nowe produkty. W 2005 rozpoczął współpracę z firmą Robot Coupe, Olis i Mori, dostarczając kucharzom coraz lepsze narzędzia do produkcji gastronomicznej. Firma wzmacniała swój wizerunek jako partner dystrybutorów w Polsce czego dała wyraz umieszczając na Eurogastro mapę sieci dystrybucyjnej. Z targami Eurogastro Stalgast współpracował od początku ich istnienia, w 2005 uczestniczył w obchodach 10-lecia MT – Polska.
2005.jpg

2006

Ciągły wzrost obrotów, ilości towaru w magazynie oraz zwiększenie zatrudnienia zmusiły firmę do znalezienia nowej siedziby. Wreszcie, Stalgast przeniósł się do pierwszego, w pełni profesjonalnego magazynu wysokiego składowania na Łubinowej. Na targach Eurogastro 2006 Stalgast wystawił swoja ofertę na 3 stoiskach – na 1, w stałym od lat miejscu – zminiaturyzowany projekt zaplecza kuchennego, na 2 – pełną ofertę Unox'a z doradztwem projektantów i pokazami kulinarnymi, na 3 – oferta właśnie wprowadzonego do oferty chłodnictwa dla gastronomii.
2006.jpg

2007

Stalgast wprowadził najnowszą ofertę pieców konwekcyjno - parowych Unox, dla których odsłona na Eurogastro była premierą na rynku europejskim. Oferta targowa znów przyniosła Firmie nagrodę Eurogastro za najlepszą ofertę w kategorii Urządzenia Techniczne. Podczas tragów 2007 firma przeprowadziła finał konkursu dla uczniów szkół gastronomicznych pt.: „Uczniowie znajdują swoich mistrzów”. Konkurs, którego współorganizatorem był Carlos Gonzales Tejera – smakosz i dziennikarz współpracujący ze Stalgast. Dzięki współudziałowi najlepszych kucharzy z branży najzdolniejsi uczniowie mogli zaistnieć na rynku gastronomicznym.
2007.jpg

2008

Idąc za potrzebą Klienta i dotrzymania jak najlepszej jakości produktów, Stalgast uruchomił fabrykę w Radomiu. Rozpoczęła się własna produkcja mebli stalowych skręcanych i spawanych, jak również produkcja elementów neutralnych i okapów. Firma wyszła ze swoja ofertą na rynki zagraniczne. Wystawiła się wraz z partnerem na targach w Moskwie. Na corocznych targach Eurogastro Stalgast zaprezentował na 2 stoiskach wyspecjalizowaną ofertę wyposażenia zapleczy kuchennych, tych już własnej produkcji i oferowanych przez partnerów m.in. Bertos, Unox, Samsung, Robot Coupe.
2008.jpg

2009

Design i nowoczesność były zawsze składowym punktem wizji firmy. Stalgast przeniósł coroczną prezentację swoich osiągnięć i planów, do nowego obiektu zbudowanego przez MT Polska. Wystawił swoją ofertę na wprost wejścia, na dużym, dostępnym dla Klientów stoisku. Tego roku w ofercie poza znanymi już urządzeniami wyposażenia gastronomicznego pojawiły się również meble w nowej, doskonalszej formie oraz drobne urządzenia Caterina. Firma promowała fabrykę i produkowane w niej produkty na arenie europejskiej. Po raz pierwszy wystawiła się samodzielnie na targach Host w Mediolanie. Stalgast zaczął być znany za granicą nie tylko swoim dostawcom, ale i szerokiej gamie Klientów z całego świata. Coraz bardziej rozwinięta oferta firmy wymagałą większych magazynów, biur i profesjonalnego salonu sprzedaży z kuchnią pokazową. Wszystko Stalgast zaaranżował w nowym miejscu – obiektach logistycznych Prologis przy ul. Staniewickiej.
2009.jpg

2010

Stalgast, zachowując współpracę z najlepszymi kucharzami z branży, zatrudnił pierwszego Doradcę Kulinarnego. Ekspert prowadził prezentacje kulinarne przy zastosowaniu pieców konwekcyjno-parowych. Wraz z Zespołem Szkół Gastronomicznych w W-wie przy ul. Komorskiej Stalgast zorganizował dla uczniów szkół gastronomicznych z całej Polski, Ogólnopolski Konkurs Gastronomiczny „Kuchnia Polska na Mazowszu”, który podnosił wiedzę i umiejętności praktyczne młodych adeptów kulinarnych. Korzystając z ciągle rozwijanej bazy maszynowej i kompetencji pracowników firma radomska wprowadzała co raz więcej nowych produktów. W 2010 roku były to kolejne produkty z grupy Caterina, piece do pizzy, patelnie uchylne, bemary. Produkty radomskie zdobyły nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Promocyjnym Agro Polska pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 2010 to również rok hucznie obchodzonego 20 lecia firmy. Właściciele firmy składali podziękowania swoim rodzinom, dzięki którym możliwe było rozpoczęcie działalności i swoim pracownikom, dzięki którym Stalgast mógł się rozwinąć. To również pierwsze spotkanie, w którym tak licznie uczestniczyli pracownicy fabryki w Radomiu, integrując się również z tymi, którzy byli w Stalgast od początku jej istnienia.
2010.jpg

2011

To rok, który należał do urządzeń gazowych. Uznanie Klientów zdobyły pierwsze wolnostojące kuchnie i innowacyjne taborety. Coraz szerzej oferta prezentowana była poza granicami Polski. Kolejny raz Stalgast uczestniczył w targach Host, w Mediolanie. Swoją ofertę umieścił w folderze eksportowym, który cieszył się dużym zainteresowaniem Klientów.
2011-new.jpg

2012

W Stalgast rozpoczęła się produkcja chłodnictwa dla gastronomii od małych lodówek na próbki, poprzez ocynkowane szafy chłodnicze do chłodni wykonane całkowicie ze stali nierdzewnej oraz innowacyjnych ciągów wydawczych. Proekologiczna postawa firmy oraz aktywny udział w tworzeniu bezpiecznego dla środowiska systemu zbierania zużytego sprzętu elektrycznego zaskutkował zdobyciem wyróżnienia certyfikatem Eko-Rzetelności.
2012.jpg

2013-2014

Czas ten należał do innowacji w zakresie zmywarek oraz urządzeń grzewczych. Rok 2014 był datą wdrożenia pozostałych, niezawodnych urządzeń linii 700, w skład której obecnie wchodzą nowoczesne kuchnie gazowe, elektryczne, frytkownice, płyty grillowe oraz różnorodne podstawy pod urządzenia gazowe.
2013-2014.jpg

2015

Rok 2015 był kolejnym rokiem rozwoju firmy i poszerzania oferty. Oferty produkcji własnej jak np. innowacyjna w swojej prostocie linia Modular, makaroniarki, zmywarki produkowane na licencji Silanos, ale również z innych źródeł, gwarantowanych jakością przez Stalgast, jak piece do pizzy i miksery firmy GGF, nowe linie porcelany i szkła, będące uzupełnieniem oferty stołowej. Nowy katalog mebli gastronomicznych dotarł do 120 000 adresatów. Był to również rok intensywnego rozwoju oferty doradczej, projektowej i serwisowej, z którą poprzez nowy katalog i nową stronę internetową Stalgast wyszedł szeroko do użytkowników w Polsce i na świecie. Kolejny raz, z ogromnym powodzeniem firma zaprezentowała swoją ofertę na Międzynarodowych Targach Host w Mediolanie co zaowocowało wieloma nowymi kontaktami zagranicznymi. 2015 był również rokiem wielu zmian organizacyjnych w firmie. Nowe działy, nowe kompetencje, nowe wyzwania dla pracowników i nowy Zarząd. Jak wspomniano na początku tej historii (1990) firma powstała jako firma rodzinna i tak działa przez te 25 lat. W 2015 roku do Zarządu przyjęto 2 członków młodszego pokolenia rodziny: Michała Koteckiego i Macieja Koteckiego, którzy wprowadzili do Stalgast nowe, świeże spojrzenie. Zapewnili Stalgast miejsce w nowej, szybko zmieniającej się rzeczywistości.
2015.jpg

2016

Na przełomie lat 2015/2016 po raz kolejny odbył się konkurs „Kuchnia Polska na Mazowszu” organizowany przez Stalgast. W 2016 roku powiększył się zespół Doradców Kulinarnych. Stalgast otrzymał prestiżową nagrodę – Diament Forbes 2016 – przyznawaną polskim firmom za dynamiczny rozwój.
2016.jpg

2017

W 2017 roku Stalgast został wyróżniony nagrodą Granitowego Tulipana  jako firma roku 2016 w kategorii duża firma. Był to również przełomowy rok pod względem dalszego rozwoju – rozpoczęta została budowa Centrum Logistycznego w Radomiu. Rok 2017 obfitował w targi, na których prezentowaliśmy nasz asortyment, między innymi: Warsaw Food Expo, Giełda Klimatex, szczecińskie targi gastronomiczne, dni otwarte Iguana oraz targi HOST w Mediolanie. Pod koniec roku Stalgast otworzył także swój pierwszy Salon Partnerski w Rzeszowie przy współpracy z firmą Galaxi. Jak co roku, odbył się konkurs „Kuchnia Polska na Mazowszu”.
2017.jpg

2018

2018 to rok pod znakiem rozwoju sieci sprzedaży. Powstały nowe Salony Partnerskie: w Głogowie z firmą GastroPol, w Bytomiu z firmą Clean, w Piasecznie z firmą Gastronorm, w Warszawie z firmą Gastrochef, w Białymstoku, w Bochni z firmą Estramo. W całej Polsce powstały również punkty sprzedaży, w których można znaleźć regały z asortymentem Stalgast. Stalgast wziął także udział w wielu imprezach targowych – zarówno w Polsce jak i zagranicą – Intergastra w Stuttgarcie, Internorga w Hamburgu, Eurogastro, Giełda Klimatex, Targi w Redzie, Hostelco w Barcelonie, Horeca Mazury, Polagra w Poznaniu, Horeca w Krakowie, Forech w Kijowie. W 2018 roku rozpoczęło także swoją działalność Centrum Logistyczne w Radomiu, a Firma zajęła czołowe miejsce w rankingu Forbes wśród najdynamiczniej rozwijających się firm rodzinnych w Polsce z przychodami powyżej 100 mln zł. Po raz dziesiąty, i ostatni, zorganizowany został Ogólnopolski konkurs „Kuchnia Polska na Mazowszu”.
2018.jpg

2019

W roku 2019 Stalgast miał okazję ponownie zaprezentować swoją ofertę na wielu uznanych wydarzeniach targowych w Polsce i zagranicą: Sirha w Lyonie, Expo Sweet w Warszawie, Internorga w Hamburgu, Eurogastro w Nadarzynie, Giełda Klimatex w Kołobrzegu, Horeca Mazury w Ostródzie, Targi Stacji Paliw, Bakepol oraz Horeca w Krakowie oraz HOST w Mediolanie. W tym roku została rozpoczęta także budowa drugiego etapu Centrum Logistycznego w Radomiu. Stalgast zatrudnił wielu nowych pracowników i zmienił siedzibę biura na nowoczesną przestrzeń przy warszawskim Placu Konesera. W roku 2019 otwarte zostały dwa kolejne Salony Partnerskie – w Zielonej Górze z firmą SAS oraz w Łodzi z firmą Gastroproces. Po raz kolejny Firma otrzymała wyróżnienie w rankingu Forbes – Forum Firm Rodzinnych.
2019.jpg

2020

Na początku 2020 roku wzięliśmy udział w targach: Ambiente, Expo Sweet oraz Intergastra. W kolejnych miesiącach 2020 przyniósł całej branży gastronomicznej duży zastój w związku z pandemią Koronawirusa. W związku z zaistniałą sytuacją z naszej inicjatywy powstało Stowarzyszenie „Przyszłość dla gastronomii”, do którego przyłączyło się wielu przedsiębiorców z branży. Pomimo tej sytuacji powstały cztery nowe Salony Partnerskie: w Kołobrzegu z firmą Klimatex, w Bydgoszczy z firmą MC Gastro Serwis, w Olsztynie z firmą ALBO oraz w Toruniu z firmą Gastromatic. Przełomowym wydarzeniem było również zakończenie drugiego etapu prac w Centrum w Radomiu polegające na całkowitej relokacji naszej fabryki do nowego, nowoczesnego parku maszyn.
2020.jpg